Článek z 30.3.2020 v Dobrém dnu s Kurýrem

Respirátory ze 3D tiskáren? Blaník ví, jak na to

Výroba respirátorů na 3D tiskárně jako účinná zbraň v boji proti nákaze koronavirem? Proč ne? Oproti rouškám, které jsou většinou na jedno použití a ochrání jen hodiny, vydrží i půl roku a ochrání na 99 procent. Výroba je však finančně náročná.

„Vytisknout potřebné součástky respirátoru trvá zhruba čtyři hodiny, jeho použití má však prakticky neomezenou dobu, tedy dokud se mechanicky nepoškodí. Samotná maska respirátoru se zkompletuje, podlepí tkaninou, vloží se filtr a navlhčí dezinfekcí,“ tvrdí Josef Habarta, předseda Letecko-modelářského klubu Blaník Uherské Hradiště a vedoucí modelářského kroužku DDM Šikula, který se problematikou 3D tisku zabývá. K výrobě stačí jen 3D model, který mají k dispozici. „Ušitá rouška má účinnost zhruba padesát procent, u vytisknutého respirátoru s bavlněným filtrem a dezinfekcí se dostaneme možná až na osmdesát procent účinnosti, v případě filtru z nanovlákna na 99 procent,“ konstatuje Habarta z dostupných informací v médiích.

Údržba respirátoru přitom spočívá jen v umytí mýdlem s dezinfekčními účinky, případně v dezinfekčním roztoku. „Jednoduché, účinné a hlavně potřebné,“ dodal Habarta.

LMK Blaník má k dispozici několik 3D tiskáren a další jsou aktuálně nevyužité na školách. „Ve veřejném sektoru je minimálně sto tiskáren, což krizové štáby určitě vědí. Všechno je tak jen otázkou financí a domluvy,“ nabádá Habarta, který je se členy klubu připravený pomoci technickou podporou. Stačí navštívit klubové stránky www.lmkblanikuh.cz, nebo DDM Šikula Uherské Hradiště.

Přidávám další kontakt: predseda@lmkblanikuh.cz